Mały Wolontariat

„Kiedy robię coś dobrego, czuję się tak, jakbym jadła ciasteczko z leśnymi poziomkami” (Cecylka Knedelek)

Witajcie! Jesteśmy grupą przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. Co nas łączy? Wspólny cel – chcemy poczuć się tak, jak Cecylka Knedelek!

Dla nas –  pomaganie ma smak ciastek z poziomkami, cukierków truskawkowych, a nawet lodów z bitą śmietaną! Jest to najwspanialsze uczucie na świecie!

Od teraz będziemy się spotykać i pomagać innym dzieciom, dorosłym, zwierzętom czy naszej planecie Ziemi. Każdemu, kto naszej pomocy będzie potrzebował.

Właśnie staliśmy się WOLONTARIUSZAMI!

Ktoś może zapytać, „co takie maluchy mogą zrobić?”.

Bardzo dużo! Możemy stworzyć piękne karki okazjonalne, które ucieszą niejedną osobę.

Możemy namalować kolorowe laurki, które spowodują łzy wzruszenia.

Możemy podzielić się swoimi zabawkami, z tymi, którzy o nich marzą.

Możemy oddać ulubioną książkę, która przeniesie kogoś w czarodziejski świat bajek.

Prawda, że dużo?

My już wiemy, jak smakuje „ciasteczko z poziomkami” – spróbujcie i WY!


ROK 2022/2023 – ZOBACZ


ROK 2021/2022


Pierwsze działania Małych Wolontariuszy – 27.09.2021

Nasz kolega uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Musiał zostać w szpitalu i nie mógł chodzić do przedszkola. Bardzo za nim tęskniliśmy, dlatego każdy z nas narysował piękny obrazek, aby poprawić mu humor. Nasze rysunki, wraz z kolorowankami z jego ulubionych bajek spięliśmy w jedną książeczkę i wraz z mała niespodzianką przekazaliśmy jego rodzicom. Wiemy, że bardzo wzruszył go nasz prezent. My cieszymy się, że wywołaliśmy uśmiech na jego twarzy.


Zbiórka orzechów dla niedźwiedzi z poznańskiego ogrodu zoologicznego – wrzesień 2021

Niedźwiedzie z poznańskiego ogrodu zoologicznego – jak co roku – potrzebują przed zimą dużej dawki pysznych przysmaków, m. in. takich jak orzechy włoskie, dlatego opiekunowie niedźwiedzi zwrócili się z prośbą o pomoc w uzbieraniu odpowiedniej ilości w/w „przekąski”. Nie pozostaliśmy obojętni na prośbę i z pomocą naszych rodziców uzbieraliśmy kilkanaście kilogramów orzechów dla poznańskich mieszkańców ZOO.

Przedszkolaki stoją i pozują do zdjęcia za skrzynką pełną uzbieranych przez nie orzechów włoskich.

Akcja dla jeży i wiewiórek będących pod opieką Stowarzyszenia „Nasze Jeże”.

W naszym przedszkolu na początku listopada zorganizowało zbiórkę materiałów niezbędnych dla ratowania jeży, wiewiórek i innych dzikich zwierząt. Uzbierane rzeczy przekazaliśmy Polskiemu Stowarzyszeniu Ochrony Jeży „Nasze Jeże” działającemu na terenie Poznania, ale pomagającemu dzikim zwierzakom w całym kraju.

dary zebrane przez wolontariuszy dla jeży i wiewiórek

Świąteczne kartki dla pacjentów Hospicjum Palium

Nasi Mali Wolontariusze nie zapominają o osobach, którym przyjdzie spędzić świąteczny czas w szpitalnym łóżku. Dzieci przygotowały piękne i kolorowe kartki świąteczne, które już niebawem trafią do podopiecznych poznańskiego Hospicjum Palium.

kartki dla pacjentów hospicjum palium przygotowane przez małych wolntariuszy

Niespodzianka dla pacjentów Hospicjum Palium z okazji Dnia Chorego – Luty 2022

Nasi Mali Wolontariusze nie zapominają o osobach, które zmuszone są spędzać czas w szpitalnym łóżku. Dzieci przygotowały piękne wyplatanki, włóczkowe serca, które już niebawem trafią do podopiecznych poznańskiego Hospicjum Palium z okazji zbliżającego się Dnia Chorego.

Na patyku zawieszone włóczkowe serca z życzeniami dla pacjentów Hospicjum Palium.

ROK 2020/2021


ZBIÓRKA NAKRĘTEK (WRZESIEŃ 2020)

W miesiącu wrześniu podsumowaliśmy zebrane przez przedszkolaki nakrętki. Udało się nam zebrać aż 150 kg plastikowego surowca.

Na konto fundacyjne Tomka Długosza, dla którego nakrętki w naszym przedszkolu są zbierane wpłynie tym samym 150 zł. Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż to kropla w morzu potrzeb chłopca, jednak mamy nadzieję, że nasza skromna pomoc wesprze codzienną rehabilitację Tomasza.


III BIEG MOTYLI (październik 2020)

Bieganie to styl życia, tak samo jak pomaganie! Jedno i drugie jest proste dla tych, co trenują. W ramach treningu ciała, serca i ducha wolontariusze działający przy Hospicjum Palium zaprosili osoby zaangażowane w pomaganie do udziału w III edycji Biegu Motyli.

Pandemia odrobinę pokrzyżowała plany małych wolontariuszy związane z udziałem w biegu. Udało się to naszej młodej reprezentantce – Biance razem z rodziną. 22 października dziewczynka razem z najbliższymi przebiegła wymagane 5 km.

Serdecznie gratulujemy naszej małej wolontariuszce i jej rodzinie udziału w biegu!


ŚWIĄTECZNE OBRAZKI DLA PODOPIECZNYCH POZNAŃSKICH DPS’ÓW (GRUDZIEŃ 2020)

W tym roku działania Małego Wolontariatu wyglądają inaczej, niż w latach ubiegłych. Staramy się jednak pomagać, na ile możemy. Poproszono nas o stworzenie świątecznych obrazków, które ozdobią opakowania prezentowe dla podopiecznych poznańskich DPS’ów. Nie zwlekaliśmy ani chwili i piękne zimowe i świąteczne obrazki stworzyliśmy.

Na obrazkach się nie skończyło, gdyż przygotowaliśmy również opakowania prezentowe.


ZBIÓRKA POTRZEBNYCH RZECZY DLA SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W POZNANIU (GRUDZIEŃ 2020)

Co roku o tej porze staramy się wspierać naszych czworonożnych przyjaciół ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Poznaniu. Mali Wolontariusze oraz ich rodzice i tym razem nie zawiedli. Zebrano sporo karmy, kocy oraz innych rzeczy potrzebnych schronisku. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas dary pomogą przetrwać chłodne dni schroniskowym psom i kotom.

Rzeczy zebrane dla psów i kotów ze schroniska. Karmy, koce, worki na śmieci, itp.

 Kartki dla seniorów w ramach „CZEKOAKCJI” – GRUDZIEŃ 2020

Nasi „Mali Wolontariusze” stworzyli kartki świąteczne dla seniorów ze Swarzędza z Ośrodka Pomocy Społecznej. Dołączyli tym samym do „Czekoakcji”, która polegała na zbieraniu czekolad dla najstarszych mieszkańców gminy.


KARTKI URODZINOWE DLA LAURY – GRUDZIEŃ 2020

Tym razem wolontariusze postanowili stworzyć kartki urodzinowe dla małej Laury, która na co dzień zmaga się z ciężką chorobą. W grudniu dziewczynka kończy 3-lata. Mamy nadzieję, że choć przez chwilę wywołamy uśmiech na jej twarzy!


STARSZA SIOSTRZYCZKA ZOSIA – STYCZEŃ 2021

Nasi wolontariusze chętnie pomagają i biorą udział wielu akcjach charytatywnych. Na co dzień pamiętają także o swoim kolegach i koleżankach. Pomagają na przykład w trudnych sytuacjach wysyłając pozdrowienia, ale także i w tych radosnych – takich jak narodziny rodzeństwa. Wolontariusze tym razem przygotowali książeczkę i dyplom dla Zosi, która właśnie została starszą siostrą!


NIESPODZIANKA DLA PACJENTÓW HOSPICJUM PALIUM Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA CHOREGO – 11 LUTY 2021

Nasi mali wolontariusze rok w rok pamiętają o pacjentach Hospicjum Palium. Przedszkolaki starają się umilić im czas i pobyt w hospicjum jak tylko mogą. W tym roku postanowiono, by z okazji Światowego Dnia Chorego pacjentom podarować wiosenne ptaszki – drewniane podkładki pod kubek zdobione metodą decoupage’u.

Mamy nadzieję, że dzieła naszych małych rąk ucieszą obdarowanych.


DZIEŃ MOTYLA W GRUPIE ZAJĄCZKÓW – ZOBACZ

DZIEŃ MOTYLA W GRUPIE BIEDRONEK – ZOBACZ

AKCJA „DRZEWA WRAŻLIWOŚCI” Z OKAZJI DNIA MOTYLA – ZOBACZ


LUDWICZKOWE MOTYLE W RĘKACH MEDYKÓW – 21 marca 2021

Z okazji „Dnia Motyla” obchodzonego corocznie wraz z Hospicjum Palium w Poznaniu, nasi mali wolontariusze przygotowali w swoich domach kolorowe motyle. Ku naszej radości kilka z nich trafiło do rąk ratowników medycznych! Jesteśmy bardzo dumni, że prace naszych przedszkolaków zdobiły karetki, a naszym dzielnym ratownikom dziękujemy za pracę jaką wykonują dla nas każdego dnia!


XXI EDYCJA „GÓRY GROSZA” – październik 2020 – maj 2021

Nasza placówka – jak co roku – przyłączyła się do akcji Towarzystwa Nasz Dom zwanej „Górą Grosza”, która polega na zbiórce monet 1, 2 i 5 groszowych. Celem „Góry Grosza” jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

W tym roku udało się naszym przedszkolakom i ich rodzinom zebrać blisko 40 kilogramów monet o łącznej wartości 361, 30 zł.

Dziękujemy!


Wolontariusze pamiętają o swoich kolegach i koleżankach – maj 2021 r.

Jedna z naszych koleżanek złamała nogę i przez długi czas nie mogła przyjść do przedszkola. Tęskniła i ona, i my! Dlatego Mali Wolontariusze postanowili narysować dla niej piękne laurki z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia i wysłać jej list. Wiemy, że nasza niespodzianka sprawiła jej ogromną radość!

Zdjęcie przedstawia kolorowe laurki przygotowane przez dzieci. Na kartkach leży tablica, na której napisano kredą – tęsknimy za Tobą.


AKCJA „MIEJ SERCE DLA JEŻY” – CZERWIEC 2021

Koło Małego Wolontariatu działające w naszym przedszkolu na początku czerwca zorganizowało zbiórkę materiałów niezbędnych dla ratowania jeży, wiewiórek i innych dzikich zwierząt. Uzbierane rzeczy przekazaliśmy Polskiemu Stowarzyszeniu Ochrony Jeży „Nasze Jeże” działającemu na terenie Poznania, ale pomagającemu dzikim zwierzakom w całym kraju.

Przedmioty uzbierane w ramach akcji "Miej serce dla jeży".

MOTYLE DLA HOSPICJUM – CZERWIEC 2021

Poznańskie Hospicjum Palium organizuje kiermasz, podczas którego wesprzeć będzie można działalność hospicyjną. Każda osoba udzielająca wsparcia otrzyma na pamiątkę swoich działań kolorowego motyla. To właśnie kolorowe motyle – symbol motylego, hospicyjnego wolontariatu – zostały stworzone, by wesprzeć działania tamtejszych wolontariuszy.


MALI WOLONTARIUSZE DBAJĄ O BEZPIECZEŃSTWO – maj/czerwiec 2021

Wolontariusze w czasie wolnym dużo mówią o bezpieczeństwie. Utrwalają numery alarmowe, ćwiczą jak udzielać I pomocy. Chętnie też sięgają po literaturę związaną z bezpieczeństwem w domu, w przedszkolu i czasie wolnym. Brawo dla naszych przedszkolaków!