Ambasador Przyjaznej Edukacji

LEGO® to jedna z najpotężniejszych marek świata. Ponadczasowe, kolorowe cegiełki przez kolejne dziesięciolecia przybierały coraz to nowsze formy. Wszystkie, niezależnie od poziomu zaawansowania technologicznego niezmienne służą jednemu –  nauce i zabawie.

W Polsce LEGO® Education znane jest już od kilkunastu lat, jednak wciąż za mało mówi się o pozytywnych efektach obcowania z duńskim wynalazkiem. W efekcie tego nowoczesna koncepcja edukacyjna LEGO Education w naszym kraju wciąż jest mało popularna, szczególnie gdy mowa o edukacji najmłodszych.

Nasza placówka swoją przygodę z LEGO Education rozpoczęła blisko rok temu (październik 2018). Podczas jednej z  konferencji zorganizowanej przez Fundację ALENAUCZANIE, kilku naszych nauczycieli po raz pierwszy miało możliwość zobaczenia wspomnianych rozwiązań w praktyce. Wtedy też usłyszeliśmy o tworzeniu ogólnopolskiej sieci wymiany doświadczeń i wsparcia merytorycznego dla użytkowników rozwiązań LEGO Education – programie Ambasador Przyjaznej Edukacji (APE).

Tabliczka potwierdzająca nadanie tytułu placówki Ambasadora Przyjaznej Edukacji z logiem programu - latarnią morską trzymaną w dłoniach oraz tekstem "Ambasador Przyjaznej Edukacji. Placówka pracująca metodą LEGO Education", a także logami twórców programu firmy Akces Edukacja oraz Fundacji Ale Nauczanie.

ROK SZKOLNY 2022/2023


NAJZABAWNIEJSZE I NAJLEPSZE URZĄDZENIA ZABAWOWE – WARSZTATY LEGO – WRZESIEŃ 2022 [CZYTAJ WIĘCEJ]


PROJEKT „WARZYWA I OWOCE” – WRZESIEŃ 2022 – [CZYTAJ WIĘCEJ]


„PO CO NAM INSTRUKCJA?” – PAŹDZIERNIK 2022 – [CZYTAJ WIĘCEJ]


„6 KLOCKÓW CZYLI JAK ZAKODOWAĆ PRZEDSZKOLNY ŚWIAT?” WARSZTATY W RAMACH EUROPEJSKIEGO TYGODNIA KODOWANIA – PAŹDZIERNIK 2022 – [CZYTAJ WIĘCEJ]


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LEGO – STYCZEŃ 2023 – [CZYTAJ WIĘCEJ]


„MŁODZI ARCHITEKCI” – WARSZTATY LEGO EDUCATION – LUTY 2023 – [CZYTAJ WIĘCEJ]


KREATYWNE KLOCKOWE WYZWANIE DLA DZIECI I RODZICÓW – LUTY/MARZEC 2023 – [CZYTAJ WIĘCEJ]

NAJPIĘKNIEJSZE I NAJCIEKAWSZE MIEJSCE W POLSCE – WARSZTATY LEGO EDUCATION – KWIECIEŃ 2023 – [CZYTAJ WIĘCEJ]


ROK SZKOLNY 2021/2022


TRAKTORY, KOMBAJNY I SAMOLOTY ROLNICZE – WRZESIEŃ 2021

Grupa „Motylków” w miesiącu wrześniu 2021 rozpoczęła realizację projektu „POLE”, w ramach którego dzieci zgłębiały wiedzę dotyczącą rolnictwa, w tym i maszyn gospodarczych. Dzieci – w 3 tygodniu projektu – postanowiły wcielić się w rolę małych konstruktorów i poszukać rozwiązań, które ułatwiłyby rolnikom ich ciężką pracę.

„Motyle” zabrały się za zaprojektowanie i skonstruowanie maszyn rolniczych, wśród których znalazły się między innymi: kombajny, ciągniki oraz samoloty rolnicze.


KODUJEMY 6 KLOCKAMI LEGO EDUCATION – [CZYTAJ WIĘCEJ] – PAŹDZIERNIK 2021


JUBILEUSZOWY TYDZIEŃ W „WESOŁEJ LUDWICZCE” – [CZYTAJ WIĘCEJ] – LISTOPAD 2021


DUPLOVEMBER W „WESOŁEJ LUDWICZCE” – LISTOPAD 2021

Co listopad w naszym przedszkolu dzieją się tajemnicze rzeczy. Postaci z klocków LEGO Duplo ożywają i trochę psocą w naszych salach. Rano zastajemy je w różnych miejscach. Udają, że niby nic się nie działo!

Ludziki LEGO DUPLO stoją na kartce, trzymają pędzle do malowania i coś malują na arkuszu papieru. Obok stoi ludzik z nożyczkami w dłoni.

KALENDARZ ADWENTOWY LEGO EDUCATION – [CZYTAJ WIĘCEJ] – GRUDZIEŃ 2021


GRUDNIOWE WYZWANIE LEGO EDUCATION DLA RODZICÓW I DZIECI – [CZYTAJ WIĘCEJ] – GRUDZIEŃ 2021


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LEGO W GRUPIE „MOTYLKÓW” i „PSZCZÓŁ” – [CZYTAJ WIĘCEJ] – STYCZEŃ 2022


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOTA W PRACOWNI LEGO EDUCATION – [CZYTAJ WIĘCEJ] – LUTY 2022


PROJEKT CZŁOWIEK W GRUPIE „ZAJĄCZKÓW” – MARZEC 2022

Grupa „Zajęcy” w czasie realizacji projektu „Człowiek” wybrała się do przedszkolnej pracowni LEGO Education, by zaprojektować, a następnie skonstruować maszyny pomagające leczyć i uzdrawiać ludzi.

W efekcie pracy naszych 4 – latków powstał niezwykły LEGO szpital.


KREATYNWNE WYZWANIE KLOCKOWE DLA DZIECI I RODZICÓW – [CZYTAJ WIĘCEJ] – MAJ 2022


UWOLNIĆ WILLIEGO – CZERWIEC 2022

Na zakończenie projektu „Woda” grupa „Motylków” wybrała się do przedszkolnej pracowni LEGO Education, by poznać historię Willy’ego i poszukujących go bezskutecznie rodziców.

Przedszkolaki postanowiły pomóc rodzinie wielorybów. Dzieci odbudowały podwodny świat małego wieloryba, co zachęciło go do powrotu do domu.


ROK SZKOLNY 2020/2021


PIERWSZE ZAJĘCIA W TYM ROKU SZKOLNYM – WRZESIEŃ 2020

Przez całe wakacje nie mogliśmy się doczekać aż wrócimy do przedszkola i ponownie będziemy mogli korzystać z naszej pracowni LEGO Education. Swoje marzenia zrealizowaliśmy już w miesiącu wrześniu. Tegoroczną przygodę z LEGO Education rozpoczęliśmy w tym roku szkolnym od pracy metodą 6 klocków, a także odszyfrowywania instrukcji LEGO Education…


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DRZEWA – 10 PAŹDZIERNIKA 2020

Jak co roku w naszym przedszkolu świętujemy Międzynarodowy Dzień Drzewa. W tym roku jednak do naszych obchodów dołączyliśmy aktywności związane z LEGO Education. Jednym z zadań świętujących przedszkolaków było skonstruowanie swojego drzewa. W ten sposób powstał niezwykły LEGO las.


EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA – 10 – 25 PAŹDZIERNIKA 2020

Nasze przedszkole dołączyło już po raz kolejny do grona placówek organizujących wydarzenia związane z Europejskim Tygodniem Kodowania. W ramach Europe Code Week 2020 dzieci wzięły udział w zajęciach wykorzystujących m.in, zestawy LEGO Education Coding Express. Te niezwykle atrakcyjne dla najmłodszych zajęcia dały dzieciom mnóstwo zabawy i radości, a przy okazji przemyciły sporo wiedzy.

Uczestnictwo w tygodniu kodowania zakończone zostało przyznaniem placówce europejskiego certyfikatu.


SPOTKANIE Z EMOCJAMI – DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI – 23 PAŹDZIERNIKA

Co roku nasze przedszkole oraz działająca przy nim grupa Małego Wolontariatu dołączały do obchodów Dnia Życzliwości. W tym roku jego obchody musieliśmy nieco ograniczyć. Tym razem skupiliśmy się na emocjach jakie towarzyszą nam podczas bycia życzliwym wobec innych oraz sytuacjach, w jakich warto, a nawet trzeba pomagać. W mówieniu o emocjach pomogły nam zestawy LEGO Education Zbuduj Emocje.


SYLABOWE BINGO – 30 PAŹDZIERNIK 2020

Nasze 6 – latki wykorzystują LEGO Education w najróżniejszy sposób. Tym razem ludziki LEGO posłużyły dzieciom pomocą podczas gry w sylabowe BINGO.


BUDUJEMY EKOLOGICZNE MIASTO – LISTOPAD 2020

Nasze przedszkolaki uwielbiają klocki LEGO. Jest to jedna z ulubionych zabaw, do której chętnie wracają. Tym razem nasi 3 i 4 latkowie dostali konkretne zadanie, musieli stworzyć ekologiczne miasto przyszłości. I tak powstały budynki zasilane energią słońca skomplikowane bloki, które gromadziły energię wiatru i produkowały prąd czy też „czyściły” wodę w jeziorach. Zbudowane zostały również samochody i samoloty jeżdżące na wodę. Przyroda została ocalona!


DUPLOVEMBER W GRUPIE „BIEDRONEK” – LISTOPAD 2020

Połączenie słów DUPLO i November – czyli  DUPLOVEMBR – daje nazwę naszej akcji. A co w niej chodzi? W listopadowe poranki na „Biedronki” czekały niespodzianki – nasze ludziki z Lego ożywały w nocy i odgrywały scenki w naszej sali. Czasami ludziki przypominały nam o myciu rąk, czasami o sprzątaniu zabawek, a czasami dały wskazówkę do tego, co będziemy danego dnia robić. Szkoda, że listopad tak szybko się skończył!


NA RATUNEK EKSPRESOWI POLARNEMU – GRUDZIEŃ 2020

Jak co roku o tej porze Ekspres Polarny wyrusza w swoją podróż na Biegun Północny. Tym razem jednak coś poszło nie tak. Maszynista świątecznego pociągu zapodział gdzieś mapę trasy, jaką musi pokonać. Konduktor Ekspresu Polarnego zwrócił się z prośbą o pomoc w odtworzeniu trasy pociągu do grupy naszych „Zajączków”. Przedszkolaki zdając sobie sprawę z tego, jak ważne jest, by skład wyruszył w trasę postarały się pomóc Konduktorowi. W ten oto sposób świąteczny pociąg lada dzień wyruszy w swoją podróż.

Zajęcia z wykorzystaniem LEGO Education dały dzieciom mnóstwo radości, nauczyły je również współpracy i kreatywnego rozwiązywania napotkanych „problemów”. To było niezwykłe spotkanie!


WYZWANIA PANI KASI – KREATYWNA ZABAWA LEGO – STYCZEŃ 2021

Grupa „Zajączków” zgłosiła swoją chęć udziału w kreatywnej LEGO zabawie organizowanej przez Wyzwania Pani Kasi. Pierwsze z zadań polegało na wyturlaniu kostką odpowiedniego numeru (w przypadku „Zajączków” to szczęśliwa szóstka) i zgodnie z treścią wyzwania zbudowanie odpowiedniej konstrukcji. Ponieważ w zabawie bierze udział cała grupa skonstruowaliśmy kilka zwierząt domowych. Oto nasz pies Fafik, kot, Mruczek papuga Halinka oraz mysz Jerry.


Drugie zadanie z organizowanej przez Wyzwania Pani Kasi zabawy z klockami LEGO w tle zostało dziś przez „Zajączki” z Przedszkola nr 124 w Poznaniu zrealizowane. Zabraliśmy się za stworzenie dla naszych domowych zwierzaków (psa, kota, papugi oraz myszy) domu. W kilka chwil powstał 3 kondygnacyjny budynek, który pomieści nie tylko zwierzęta, ale też ich ludzkich przyjaciół. Mali konstruktorzy zbudowali również pojazd, który do przewozu naszego mini stada się nada. Nie zapomnieliśmy też o przyjemnościach: dla papużki stworzone zostało „siedzisko”, które można przełączyć w tryb karuzeli, dla kotka zbudowano nowoczesny drapak, a w nim kilka zakamarków dla myszki, dla psiaka zabawkę – patyk wraz z katapultą, która ów zabawkę będzie wyrzucała na odpowiednią odległość.


W ramach trzeciego zadania przygotowanego przez Wyzwania Pani Kasi dla miłośników klocków LEGO. Przedszkolaki z Przedszkola nr 124 w Poznaniu przedstawiają Wam sympatyczną rodzinę: mamę Kasię, tatę Marcina oraz syna Robercika. To oni są przyjaciółmi i kompanami skonstruowanych przez nas w pierwszym dniu feryjnego wyzwania zwierzaków. Wspólnie z nimi mieszkają, spędzają czas, bawią się, opiekują i dbają o nie.


Czwarte zadanie w/w zabawy polegało na zademonstrowaniu/ skonstruowaniu postaci z ulubionej książki. Ostatnimi czasami czytamy książkę o pewnej dziewczynce i jej nietypowym przyjacielu. Główni bohaterowie tej dosyć grubej opowieści prowadzą ze sobą niesamowicie mądre rozmowy, z których każdy – i mały i duży – może się czegoś nauczyć. Zgadniecie o kim mowa?


Przedszkolaki z grupy „Zajączków” długo myślały nad tym, by w piątym wyzwaniu LEGO wybrać taką bajkę, którą znają wszyscy. Okazało się, że taka na szczęście istnieje.Wybrana animacja to opowieść o dwóch bardzo przez nas lubianych postaciach. Jeden z nich to kowboj, szeryf, do pewnego czasu najważniejsza zabawka w życiu pewnego chłopca. Drugi – kosmonauta, kosmiczny pogromca niegodziwych istot, który pojawia się w życiu pierwszego nagle, co z kolei powoduje znaczne zamieszanie i narastający konflikt.Na szczęście wszystko dobrze się kończy i obaj strażnicy porządku godzą się, to właśnie tę scenę Wam pokazaliśmy. Zgadniecie co to za bajka?


Ostatnie z sześciu zadań w ramach Wyzwań Pani Kasi to pokazanie nieco innego zakończenia ulubionej bajki.
Przedszkolaki z Przedszkola nr 124 im. Wesołej Ludwiczki w Poznaniu, a szczególnie obecna dziś na zajęciach żeńska część grupy, uznały, że to właśnie bajka „Kraina Lodu” zasługuje na lepszą końcówkę. Taką, w której Anna i Elsa królują razem, a ich rodzice nadal żyją.


SŁOŃ – ARTYSTA – LUTY 2021

W zabawie Wyzwania Pani Kasi przedszkolaki z grupy „Zajączków” biorą udział od bardzo dawna. Również i tym razem postanowiono nie przegapić przedniej zabawy, jaka wyzwaniom LEGO towarzyszy. Dzieci wzięły udział w konkursie przygotowanym na miesiąc luty.

Zadanie polegało na skonstruowaniu artysty tworzącego obraz, a następnie sfilmowaniu i sfotografowaniu go przy pracy. Przedszkolaki z grupy „Zajączków” znane są z niebanalnych rozwiązań. Podczas grupowej burzy mózgów dotyczących malarzy – artystów pojawiły się nazwiska wielkich twórców (Leonardo da Vinci, Piet Mondrian, Jan Matejko) ostatecznie jednak postanowiono zbudować nieco innego artystę. Wiedzieliście, że niektóre zwierzaki też malują? Udało nam się odszukać informacje o malujących małpach (szympansach, gorylach) oraz słoniach.

Oto nasz słoń – artysta w akcji… i jego dzieło.

Jak Wam się podoba?


KLOCKOWA MATEMATYKA – „GŁODNE KROKODYLE” – LUTY 2021

Nauka zagadnień matematycznych to nie zawsze przyjemna sprawa, dlatego tak ważne jest, by naszym wychowankom uatrakcyjnić ją na tyle, by przyswoili matematyczną wiedzę. Tym razem pomogły nam „głodne krokodyle”, które – nie wiemy czy wiecie – uwielbiają klocki. Im ich więcej tym dla krokodyla lepiej…


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DINOZAURA – 26 LUTY 2021

26 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy niezwykłe święto – Dzień Dinozaura. Młodzi miłośnicy klocków LEGO Education nie zapomnieli o swojej klockowej pasji również w tym dniu. Przedszkolaki z wykorzystaniem zestawów kreatywnych LEGO Education starały się odwzorować postaci swoich ulubionych dinozaurów.


„CZŁOWIEK PLUS” – WYZWANIE LEGO – MARZEC 2021

Grupa “Zajączków” – jako członkowie KLUBU MIŁOŚNIKÓW LEGO EDUCATION – podjęła się kolejnego w tym roku szkolnym wyzwania konstrukcyjnego. Tym razem zadanie polegało na zaprojektowaniu sprzętu, który wzmocniłby ludzkie możliwości.

I tak oto narodził się pomysł na stworzenie super okularów. Takich, które w obecnych czasach uspokoją i ukoją wzrok po pracy lub szkole online (przedszkolaki zasugerowały, że koi kolor zielony) oraz które ochronią wzrok przed szkodliwymi promieniowaniem (tu na myśl przyszedł kolor czerwony jak znak stop) i które jednocześnie będą pełnić inne funkcje, np. okularów do oglądania obrazów 3D (w książkach i na monitorach).

Ramę okularów najpierw zaprojektowano, a następnie skonstruowano z klocków, jako szkła posłużyły młodym projektantom krążki pleksi pomalowane odpowiednio farbami witrażowymi.


WIELKANOCNA PRZYGODA – MARZEC 2021

Nasi mali miłośnicy LEGO Education nie byliby sobą, gdyby w przygotowania do nadchodzącej Wielkanocy nie przemycili działań związanych z LEGO Education. Tym oto sposobem przedszkolaki wzięły udział w interaktywnym opowiadaniu historii, do którego postaci dzieci budowały na bieżąco w trakcie powstawania kolejnych elementów opowiadania.

Zaroiło się tego dnia w naszej placówce od zająców, pisanek oraz pisklaków!


DZIEŃ ZDROWIA W „WESOŁEJ LUDWICZCE” i WARSZTATY Z WYKORZYSTANIEM LEGO EDUCATION DUPLO ZBUDUJ EMOCJE – 13 MAJA 2021ZOBACZ


WYZWANIE KONSTRUKCYJNE 24 ELEMENTY – MAJ 2021 ZOBACZ


TRZY PIERWSZE MIEJSCA W KONKURSIE LEGOZOBACZ


DZIAŁANIA ZWIĄZANYCH Z LEGO EDUCATION W LATACH 2018 – 2020 – ZOBACZ


logo firmy akces edukacja
logo fundacji ale nauczanie