„Tydzień Wielokulturowy” w Wesołej Ludwiczce.

Prace plastyczne przygotowane na konkurs plastyczny pt.: "Wszystkie dzieci nasze są".

W dniach  od 28 listopada do 2 grudnia 2022 r. w naszej placówce – Przedszkolu nr 124 im. Wesołej Ludwiczki miało miejsce niezwykłe wydarzenie: „Tydzień Wielokulturowy”.

Zaplanowane na ten czas atrakcje, a zorganizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci – UNICEF, odbywały się w myśl hasła: „Wszystkie dzieci nasze są.”

W trakcie trwania tygodniowego projektu przedszkolaki poznawały wybrane kraje, ich tradycje, języki oraz charakterystyczne dla nich miejsca i symbole nabywając jednocześnie świadomości istnienia innych narodowości i kultur.

Każdy z kolejnych dni poświęcono mieszkańcom innego regionu Europy. I tak pierwszego dnia wybrano się na Litwę poznając jej symbole, litewski sport narodowy, potrawy, zabytki, ciekawe miejsca oraz tradycyjne dziecięce zabawy, w które bawiliśmy się cały ranek,  Tego dnia  zrobiło się w naszym przedszkolu żółto – zielono  – czerwono.

Drugiego dnia przedszkolaki wybrały się nieco dalej, do Irlandii. Tutaj ponownie poznano symbole narodowe kraju, charakterystyczne dla niego potrawy, zwyczaje, język, zaś podczas warsztatów tanecznych nauczono się  irlandzkiego tańca.

Trzeci dzień poświęcono naszym sąsiadom – Ukrainie. Tego dnia wszystko w naszym przedszkolu przybrało kolory niebiesko – żółte. Nasi koledzy i koleżanki Ukraińcy, uczęszczający do naszego przedszkola, nauczyli nas kilku słów w ich języku, opowiedzieli nam również o ich ojczyźnie, tradycjach, potrawach i ulubionych sposobach spędzania wolnego czasu. Kulminacyjnym punktem tego dnia było stworzenie ogromnych serc w kolorach flagi ukraińskiej.

Czechy były krajem, który odwiedzono czwartego dnia. Po tym kraju dzieci oprowadził Krecik – postać z bajkowej animacji, od razu kojarząca się z naszymi południowymi sąsiadami. Dzięki wirtualnej prezentacji przedszkolakom udało się zwiedzić stolicę Czech – Pragę, a także wziąć udział w lekcji języka czeskiego.

Ostatniego dnia realizacji projektu wróciliśmy do Polski. W naszym przedszkolu odbył się „Wielki quiz wiedzy o Polsce”, w którym wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne.

Podczas tego wydarzenia dzieci rozwiązywały również zagadki, odpowiadały na pytania, a także wzięły udział w działaniach praktycznych podsumowujących i utrwalających ich wiedzę o kulturze poznanych krajów.

Na koniec uroczystego spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego polegającego na stworzeniu pracy obrazującej hasło Tygodnia Wielokulturowego: „Wszystkie dzieci  nasze są”. Przedszkolaki stworzyły niezwykłe, kolorowe i bardzo pozytywne w odbiorze prace, czym tylko potwierdziły, jak doskonale rozumieją ideę tworzenia wspólnoty narodów Europy, a nawet świata.

Punktem kulminacyjnym Tygodnia Wielokulturowego był „korowód przyjaźni”, do którego dołączyły wszystkie przedszkolaki oraz nauczycielki, a któremu towarzyszyła piosenka „Wszystkie dzieci nasze są”. Barwny i roześmiany „pochód” doprowadził dzieci do przedszkolnej choinki. Ozdobiono ją flagami krajów – w kształcie serc – które podczas tygodniowych aktywności dzieci miały możliwość poznać.

W realizację założeń projektu „Tygodnia Wielokulturowego” zaangażowali się wszyscy pracownicy naszego przedszkola, dzięki czemu dzieci mogły m.in. zakosztować potraw, przygotowanych przez przedszkolne panie kucharki, a pochodzących z poznawanych przez nie krajów.

Przedszkolaki degustowały między innymi: grzanki z pastą jajeczno – serową inspirowane litewskimi „kepta duona”, litewski krupnik, kojarzącej się z Irlandią zieloną galaretkę „glóthach sásta” oraz gulasz po irlandzku, ukraiński barszcz i  pierogi, czeskie knedliki z duszoną wieprzowiną i warzywami, czy znane nam doskonale polski kotlet schabowy i zupa pomidorowa.

„Tydzień wielokulturowy” był niezwykle intensywnym, ale też niezwykłym czasem, który w pamięci przedszkolaków z „Wesołej Ludwiczki” pozostanie na bardzo długi czas.