Ambasador Przyjaznej Edukacji

LEGO® to jedna z najpotężniejszych marek świata. Ponadczasowe, kolorowe cegiełki przez kolejne dziesięciolecia przybierały coraz to nowsze formy. Wszystkie, niezależnie od poziomu zaawansowania technologicznego niezmienne służą jednemu –  nauce i zabawie.

W Polsce LEGO® Education znane jest już od kilkunastu lat, jednak wciąż za mało mówi się o pozytywnych efektach obcowania z duńskim wynalazkiem. W efekcie tego nowoczesna koncepcja edukacyjna LEGO Education w naszym kraju wciąż jest mało popularna, szczególnie gdy mowa o edukacji najmłodszych.

Nasza placówka swoją przygodę z LEGO Education rozpoczęła blisko rok temu (październik 2018). Podczas jednej z  konferencji zorganizowanej przez Fundację ALENAUCZANIE, kilku naszych nauczycieli po raz pierwszy miało możliwość zobaczenia wspomnianych rozwiązań w praktyce. Wtedy też usłyszeliśmy o tworzeniu ogólnopolskiej sieci wymiany doświadczeń i wsparcia merytorycznego dla użytkowników rozwiązań LEGO Education – programie Ambasador Przyjaznej Edukacji (APE).

Tabliczka potwierdzająca nadanie tytułu placówki Ambasadora Przyjaznej Edukacji z logiem programu - latarnią morską trzymaną w dłoniach oraz tekstem "Ambasador Przyjaznej Edukacji. Placówka pracująca metodą LEGO Education", a także logami twórców programu firmy Akces Edukacja oraz Fundacji Ale Nauczanie.

ROK SZKOLNY 2020/2021


PIERWSZE ZAJĘCIA W TYM ROKU SZKOLNYM – WRZESIEŃ 2020

Przez całe wakacje nie mogliśmy się doczekać aż wrócimy do przedszkola i ponownie będziemy mogli korzystać z naszej pracowni LEGO Education. Swoje marzenia zrealizowaliśmy już w miesiącu wrześniu. Tegoroczną przygodę z LEGO Education rozpoczęliśmy w tym roku szkolnym od pracy metodą 6 klocków, a także odszyfrowywania instrukcji LEGO Education…


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DRZEWA – 10 PAŹDZIERNIKA 2020

Jak co roku w naszym przedszkolu świętujemy Międzynarodowy Dzień Drzewa. W tym roku jednak do naszych obchodów dołączyliśmy aktywności związane z LEGO Education. Jednym z zadań świętujących przedszkolaków było skonstruowanie swojego drzewa. W ten sposób powstał niezwykły LEGO las.


EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA – 10 – 25 PAŹDZIERNIKA 2020

Nasze przedszkole dołączyło już po raz kolejny do grona placówek organizujących wydarzenia związane z Europejskim Tygodniem Kodowania. W ramach Europe Code Week 2020 dzieci wzięły udział w zajęciach wykorzystujących m.in, zestawy LEGO Education Coding Express. Te niezwykle atrakcyjne dla najmłodszych zajęcia dały dzieciom mnóstwo zabawy i radości, a przy okazji przemyciły sporo wiedzy.

Uczestnictwo w tygodniu kodowania zakończone zostało przyznaniem placówce europejskiego certyfikatu.


SPOTKANIE Z EMOCJAMI – DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI – 23 PAŹDZIERNIKA

Co roku nasze przedszkole oraz działająca przy nim grupa Małego Wolontariatu dołączały do obchodów Dnia Życzliwości. W tym roku jego obchody musieliśmy nieco ograniczyć. Tym razem skupiliśmy się na emocjach jakie towarzyszą nam podczas bycia życzliwym wobec innych oraz sytuacjach, w jakich warto, a nawet trzeba pomagać. W mówieniu o emocjach pomogły nam zestawy LEGO Education Zbuduj Emocje.


SYLABOWE BINGO – 30 PAŹDZIERNIK 2020

Nasze 6 – latki wykorzystują LEGO Education w najróżniejszy sposób. Tym razem ludziki LEGO posłużyły dzieciom pomocą podczas gry w sylabowe BINGO.


BUDUJEMY EKOLOGICZNE MIASTO – LISTOPAD 2020

Nasze przedszkolaki uwielbiają klocki LEGO. Jest to jedna z ulubionych zabaw, do której chętnie wracają. Tym razem nasi 3 i 4 latkowie dostali konkretne zadanie, musieli stworzyć ekologiczne miasto przyszłości. I tak powstały budynki zasilane energią słońca skomplikowane bloki, które gromadziły energię wiatru i produkowały prąd czy też „czyściły” wodę w jeziorach. Zbudowane zostały również samochody i samoloty jeżdżące na wodę. Przyroda została ocalona!


NA RATUNEK EKSPRESOWI POLARNEMU – GRUDZIEŃ 2020

Jak co roku o tej porze Ekspres Polarny wyrusza w swoją podróż na Biegun Północny. Tym razem jednak coś poszło nie tak. Maszynista świątecznego pociągu zapodział gdzieś mapę trasy, jaką musi pokonać. Konduktor Ekspresu Polarnego zwrócił się z prośbą o pomoc w odtworzeniu trasy pociągu do grupy naszych „Zajączków”. Przedszkolaki zdając sobie sprawę z tego, jak ważne jest, by skład wyruszył w trasę postarały się pomóc Konduktorowi. W ten oto sposób świąteczny pociąg lada dzień wyruszy w swoją podróż.

Zajęcia z wykorzystaniem LEGO Education dały dzieciom mnóstwo radości, nauczyły je również współpracy i kreatywnego rozwiązywania napotkanych „problemów”. To było niezwykłe spotkanie!


WYZWANIA PANI KASI – KREATYWNA ZABAWA LEGO – STYCZEŃ 2021

Grupa „Zajączków” zgłosiła swoją chęć udziału w kreatywnej LEGO zabawie organizowanej przez Wyzwania Pani Kasi. Pierwsze z zadań polegało na wyturlaniu kostką odpowiedniego numeru (w przypadku „Zajączków” to szczęśliwa szóstka) i zgodnie z treścią wyzwania zbudowanie odpowiedniej konstrukcji. Ponieważ w zabawie bierze udział cała grupa skonstruowaliśmy kilka zwierząt domowych. Oto nasz pies Fafik, kot, Mruczek papuga Halinka oraz mysz Jerry.


Drugie zadanie z organizowanej przez Wyzwania Pani Kasi zabawy z klockami LEGO w tle zostało dziś przez „Zajączki” z Przedszkola nr 124 w Poznaniu zrealizowane. Zabraliśmy się za stworzenie dla naszych domowych zwierzaków (psa, kota, papugi oraz myszy) domu. W kilka chwil powstał 3 kondygnacyjny budynek, który pomieści nie tylko zwierzęta, ale też ich ludzkich przyjaciół. Mali konstruktorzy zbudowali również pojazd, który do przewozu naszego mini stada się nada. Nie zapomnieliśmy też o przyjemnościach: dla papużki stworzone zostało „siedzisko”, które można przełączyć w tryb karuzeli, dla kotka zbudowano nowoczesny drapak, a w nim kilka zakamarków dla myszki, dla psiaka zabawkę – patyk wraz z katapultą, która ów zabawkę będzie wyrzucała na odpowiednią odległość.


W ramach trzeciego zadania przygotowanego przez Wyzwania Pani Kasi dla miłośników klocków LEGO. Przedszkolaki z Przedszkola nr 124 w Poznaniu przedstawiają Wam sympatyczną rodzinę: mamę Kasię, tatę Marcina oraz syna Robercika. To oni są przyjaciółmi i kompanami skonstruowanych przez nas w pierwszym dniu feryjnego wyzwania zwierzaków. Wspólnie z nimi mieszkają, spędzają czas, bawią się, opiekują i dbają o nie.


Czwarte zadanie w/w zabawy polegało na zademonstrowaniu/ skonstruowaniu postaci z ulubionej książki. Ostatnimi czasami czytamy książkę o pewnej dziewczynce i jej nietypowym przyjacielu. Główni bohaterowie tej dosyć grubej opowieści prowadzą ze sobą niesamowicie mądre rozmowy, z których każdy – i mały i duży – może się czegoś nauczyć. Zgadniecie o kim mowa?


Przedszkolaki z grupy „Zajączków” długo myślały nad tym, by w piątym wyzwaniu LEGO wybrać taką bajkę, którą znają wszyscy. Okazało się, że taka na szczęście istnieje.Wybrana animacja to opowieść o dwóch bardzo przez nas lubianych postaciach. Jeden z nich to kowboj, szeryf, do pewnego czasu najważniejsza zabawka w życiu pewnego chłopca. Drugi – kosmonauta, kosmiczny pogromca niegodziwych istot, który pojawia się w życiu pierwszego nagle, co z kolei powoduje znaczne zamieszanie i narastający konflikt.Na szczęście wszystko dobrze się kończy i obaj strażnicy porządku godzą się, to właśnie tę scenę Wam pokazaliśmy. Zgadniecie co to za bajka?


Ostatnie z sześciu zadań w ramach Wyzwań Pani Kasi to pokazanie nieco innego zakończenia ulubionej bajki.
Przedszkolaki z Przedszkola nr 124 im. Wesołej Ludwiczki w Poznaniu, a szczególnie obecna dziś na zajęciach żeńska część grupy, uznały, że to właśnie bajka „Kraina Lodu” zasługuje na lepszą końcówkę. Taką, w której Anna i Elsa królują razem, a ich rodzice nadal żyją.


DZIAŁANIA ZWIĄZANYCH Z LEGO EDUCATION W LATACH 2018 – 2020 – ZOBACZ


logo firmy akces edukacja
logo fundacji ale nauczanie