wrzesień 2012 - czerwiec 2013

 

ZAKRĘCENI CAŁY ROK!

Przez cały rok przedszkolaki wraz z rodzicami zbierały  nakrętki  dla Adriana ze Szczecina. Pieniądze z ich sprzedaży pomogą mu w codziennej rehabilitacji. W tym roku nakrętki trafiły również do Kuby z Krzyża. Dzięki nim Fundacja za sprzedane nakrętki kupi specjalne łóżko do rehabilitacji.

Dziękujemy wszystkim za wspólne zbieranie! Pamiętajcie – w przyszłym roku szkolnym , nadal będziemy zbierać!

 

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o Adrianie i Kubie zapraszamy na ich strony: STRONA ADRIANA (ADRIAN NA FB) oraz strona KUBY (KUBA NA FB)


4

czerwca

2013

 

 

Odwiedziny „sierżanta Pyrka” w przedszkolu !

04.06.2013r. wszystkie grupy wzięły udział w prelekcji pt. „Bezpieczny przedszkolak”, przeprowadzonej przez Panią sierżant Monikę i „sierżanta Pyrka” z Komisariatu Policji Nowe Miasto.  Dzieci podczas spotkania miały okazję utrwalić nabyte już wiadomości i umiejętności n/t podstawowych zasad ruchu drogowego i właściwego zachowania się, podczas kontaktu z  nieznajomymi osobami.  Następnie Pani sierżant zaprosiła wszystkie dzieci do  ćwiczeń  pozycji obronnych podczas ataku psa - „drzewa”  i „żółwika”. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami. Dlatego „sierżant Pyrek” przygotował dla nich niespodziankę – radiowóz policyjny ! Dzieci mogły wsiąść do radiowozu, który czekał na nie na ogrodzie przedszkolnym. Przedszkolaki mogły również mówić przez policyjne radio, a także włączyć syreny. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły swoim gościom książeczkę z  obrazkami o tematyce bezpieczeństwa.  Ale to nie był koniec niespodzianek !  Pani sierżant Monika wraz z „Pyrkiem” zaprosiła przedszkolaki na Komisariat Policji. Dzieci już nie mogą doczekać się ponownego i  z pewnością bardzo interesującego spotkania ! Dziękujemy !

 

 


3

czerwca

2013

 

Dzień Dziecka w „Wesołej Ludwiczce”

Dnia 03.06.2013r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dziecka. Już od rana wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na przygotowane dla nich niespodzianki. Pierwszą z nich był występ dwójki młodych, ale jakże uzdolnionych tancerzy ze studia tanecznego „Need for Beat”. Pan Piotr, który to studio prowadzi, zaprezentował dzieciom układ taneczny z elementami poppingu i break dance’u. Z kolei Pani Paulina- studentka tańca- zaprezentowała taniec współczesny. Następnie tancerze zaprosili wszystkie przedszkolaki do wspólnego tańca, w czasie którego poznały proste kroki taneczne - tańca współczesnego oraz break dance’u. Ale to nie był koniec wspólnej zabawy! Drugą niespodzianką była podróż po krainach Wesołej Ludwiczki. Dzieci wykonywały ciekawe zadania i świetnie bawiły się w krainie sportu, muzyki, tańca oraz plastyki. Dla naszych przedszkolaków był to z pewnością niezapomniany dzień pełen uśmiechu i  radości.

 

 

 


1

czerwca

2013

 

GALERIA UŚMIECHU

Z okazji Dnia Dziecka w hollu przedszkola powstała GALERIA UŚMIECHU. Inspiracją do jej powstania stały się słowa J. Korczaka „Kiedy uśmiecha się dziecko, śmieje się cały świat”. Zdjęcia przedstawiają nasze przedszkolaki podczas zabaw, spacerów, spotkań z przyjaciółmi. Takiego uśmiechu – najpiękniejszego na świecie – kochane maluchy z okazji Waszego święta życzymy Wam codziennie!

 

 


kwiecień

2013

 

„Baśń o księciu Bolku i smoku Wartusiu”

Nasze przedszkolaki odwiedził TEATR PROMYK z Poznania z przedstawieniem pt. „Baśń o księciu Bolku i smoku Wartusiu”. Jest to historia o prawdziwej przyjaźni jaka rodzi się pomiędzy chłopcem, a smokiem. Przedstawienie opowiada także o ich przygodach i zmaganiach ze złą czarownicą „Wiślicą”. Wszystko kończy się bardzo pozytywnie – Bolek razem z Wartusiem wracają do domu, a ich przyjaźń będzie już trwać wiecznie.

 

 


kwiecień

2013

 

Światowy Dzień Ziemi

Kilka dni temu obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Ziemi, którego głównym celem było kształtowanie u dzieci postaw ekologicznych. W związku z tym wszystkie dzieci pojawiły się w przedszkolu ubrane na zielono, jako „Przyjaciele Ziemi”. Podczas „zielonego dnia” przedszkolaki obejrzały animowany film edukacyjny pt. „Jak powstała Ziemia”. Natomiast z interesującej prezentacji multimedialnej dowiedziały się,  jak dbać o nasze środowisko. Nie zabrakło też ciekawych zagadek oraz wesołych zabaw przy muzyce. Na zakończenie wspólnego spotkania dzieci złożyły przysięgę miłośników przyrody oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Co więcej, przedszkolaki z „Wesołej Ludwiczki” udały się na przemarsz w okolicach przedszkola, w trakcie którego zachęcały przechodniów do dbania o naszą przyrodę: dzieci wręczały mieszkańcom własnoręcznie wykonane zielone listki oraz balony, przypominające swoim wyglądem planetę Ziemię.

 


18

kwietnia

2013

 

„BALIK WIOSENNY”

W czwartkowy poranek dzieci z „Wesołej Ludwiczki” miały okazję uczestniczyć w „Wiosennym Baliku”, na który czekały z wielką niecierpliwością. Od samego rana z przedszkolnych sal wyłaniały się coraz to piękniejsze i ciekawsze postacie: ślimaczki, motylki, biedronki, pszczółki i zajączki. Wszystkie dzieci wspólnie spotkały się na dużej sali, aby na dobre powitać wiosnę i wspólnie pobawić się przy dźwiękach wesołej muzyki. W takcie baliku towarzyszyło nam wiele ciekawych konkursów i zagadek, w których przydała się umiejętność współpracy i współdziałania. Nasze przedszkolaki z pewnością na długo zapamiętają ten dzień. Podziękowania należą się rodzicom, którzy dołożyli starań, aby dzieci tak pięknie prezentowały się na balu.

 


27

marca

2013

Spotkanie z Zajączkiem Wielkanocnym

27 marca w Przedszkolu panowało wielkie poruszenie! Wszystko za sprawą koszyczków, które dzieci przyniosły w nadziei, że „Zajączek Wielkanocny” zostawi w nich coś pysznego… Każdy maluch szukał w ogrodzie tego jedynego, idealnego miejsca, gdzie mógłby zostawić swój koszyczek. Już po chwili było wiadomo, że „Zajączek” nie zawiódł i odwiedził nasze dzieci! Nie wystraszyła go nawet śnieg!

W podziękowaniu za wspaniałe odwiedziny i pyszne prezenty każda grupa zaprezentowała swoje zdolności wokalne i zaśpiewała „Zajączkowi” piosenkę. Dzieci wybrały piosenki o wiośnie, w nadziei, że i ona usłyszy i niedługo do nas przyjdzie.

Dziękujemy za spotkanie.

 

 

 


27

marca

2013

Mazurki wielkanocne

Maluchy w naszym Przedszkolu przygotowują się aktywnie do zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.  Malują pisanki, sieją rzeżuchę, przygotowują ozdoby świąteczne, a tym razem miały też okazję stworzyć coś wyjątkowego! Prawdziwe mazurki wielkanocne! Każdy zdobił, lukrował, obsypywał, pakował – tworzył swoje własne kulinarne dzieło. Była to wspaniała zabawa!

 

 

 


22

marca

2013

Przedszkolny Dzień Poezji

Dnia 22 marca 2013 r. w naszym przedszkolu odbył się Dzień Poezji. Tego dnia na dzieci czekało wiele atrakcji. Najpierw przedszkolaki otrzymały list od Pani Poezji, w którym Poezja zaprosiła dzieci na koncert „Filharmonii Pomysłów”. Muzycy zabrali nas w podróż na wyspę Dźwiękolandii, gdzie znaleźli tajemniczą księgę. Okazało się, że wewnątrz księgi uwięzione są dźwiękozwierzęta, które poszukują zaginionej Królewny. Dzieci,  rozwiązując zagadki, dowiadywały się, co zrobić, by otworzyć wrota do muzycznego świata. W dotarciu do Dźwiękolandii pomocna była znajomość gamy, dobry słuch i pamięć nie tylko muzyczna.

Następnie każda grupa przedstawiła swoją interpretację wybranego wiersza. Na scenie wystąpiły m.in. kotki, żuczki, litery alfabetu, leśne zwierzęta. Występy zostały nagrodzone brawami. Jednak to nie był koniec niespodzianek. Po powrocie do swoich sal na przedszkolaki znalazły kopertę z puzzlami. Złożone i pokolorowane prace można było obejrzeć w holu przedszkola.

 

Tego dnia odbyło się również wręczenie dyplomów i nagród dla dzieci, które wraz z rodzicami wzięły udział w przedszkolnym konkursie literackim pt.: „Wiersz o przyjaźni”.  Wszystkie wierszyki  były bardzo ciekawe, a  jury miało niezwykle trudne zadanie. Po naradzie  wybrano laureatów naszego konkursu:

I miejsce:  Jagoda z grupy Pszczółek

II miejsce: Agata z grupy Motyli

III miejsce: Tatiana z grupy Ślimaków

Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

 

 

„ŚLIMACZEK TO PRAWDZIWY MÓJ PRZYJACIEL”

Każdy ślimaczek dobrze wie,

że przyjaźń to bardzo ważna sprawa.

Bo jest w tym radość i zabawa.

 

Ślimaczek jest mały tak jak My,

ale czy mały czy Duży

na przyjaźń każdy zasłużył.

 

Razem śpiewamy, tańczymy

i oczywiście trochę psocimy.

Rysujemy, malujemy, wycinamy

i kleimy bo naprawdę to lubimy.

 

Wszyscy jesteśmy weseli, bo to grupa

Ślimaczków, dziewczynek i chłopaczków.

 

Amelka, Iza i Martynka

ma uśmiech słodki jak malinka.

 

Kornelia, Tosia i Marysia

przynosi z domu wspaniałego misia.

 

Lubię Alicję, Łucję i Ninkę,

która robi przecudną minkę.

 

A Wojtek, Tymon i Nikodem

lubią się bawić samochodem.

 

No i ślimaczek z nami mieszka,

domek w akwarium ma nasz koleżka.

Wszyscy się o Niego bardzo troszczymy,

bo też należy do Naszej przedszkolnej rodziny.

 

Przyjaciel to radość i nadzieja.

Jak dobrze mieć wśród ślimaczków swego przyjaciela.

 

Tatiana „Ślimaki”

* * *

„MÓJ BRAT TYMON”

My z przyjacielem dobrze się znamy –

Ósma godzina, „Ludwiczkę” witamy.

Jest tam najlepszym moim kolegą,

Bo wiem, że mogę liczyć na niego.

Rozbawić umie mnie śmieszną miną

Albo pocieszyć kiedy niemiło.

Tańczymy razem, głośno śpiewamy,

Tyle uciechy wciąż wspólnie mamy!

Yeti, potwory, lwy mi niestraszne –

Mam przyjaciela, przy którym zasnę.

On będzie czuwał, zbudzi o świcie…

Najlepszy kumpel – na całe życie!

 

Jagoda „Pszczoły”

* * *

„WIERSZ O PRZYJAŹNI”

Przyjaciela mieć to dobra rzecz,

On zawsze pomoże mi i spędzę z nim miłe dni.

Dobre rady mi da i pomysły świetne ma.

Przyjaciel to skarb prawdziwy, gdy jesteś nieszczęśliwy.

Mieć przyjaciela jest wspaniale, bo zawsze bawimy się doskonale.

Więc w przyjaźni żyj, by przeżyć wiele pięknych chwil.

 

Agata „Motyle”


21

marca

2013

WIOSENNY MARSZ PRZEDSZKOLAKÓW

W czwartkowy poranek dzieci z „Wesołej Ludwiczki” wyruszyły barwnym pochodem ulicami osiedla w poszukiwaniu „Pani Wiosny”. W czasie spaceru ostatecznie żegnaliśmy zimę i witaliśmy wiosnę. Mimo śniegu i mrozu dzieci dumnie reprezentowały swoje „wiosenno-witaminowe kapelusze”, które wyglądały naprawdę imponującą. Zimowa pogoda wcale nie wystraszyła przedszkolaków i dzieci z wielkim zapałem szukały pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. Jak co roku było bardzo wesoło i kolorowo. Jedno jest pewnie, że dzięki barwnym nakryciom głowy i gorącym uśmiechom choć przez chwilę poczuliśmy wiosenną aurę.

 

 


16

marca

2013

 

TARGI EDUKACYJNE

Dnia 16.03.2013 r. nauczycielki z naszego przedszkola- p. Agnieszka i p. Monika zostały zaproszone do współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. W związku z powyższym udały się na Targi Edukacyjne, aby wraz z chętnymi dziećmi wykonać przepiękne prace plastyczne techniką orgiami płaskie z koła.

Pod patronatem ODN-u nauczycielki miały okazję podzielić się z dziećmi własnymi doświadczeniami i umiejętnościami plastycznymi, pomagając im wykonać ciekawe wiosenne wzory. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w warsztatach i w mgnieniu oka stworzyły kolorowe motylki, kwiatki, zabawne żabki oraz ptaszki. Spotkanie to było również okazją do aktywnej promocji naszej placówki - „Wesołej Ludwiczki”.

 

 


14

marca

2013

 

PRZEDSZKOLNE SZKOLENIE Z ZAKRESU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

14 marca „Zajączki” i „Pszczółki” miały niecodzienną okazję uczestniczenia w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Tego dnia każdy przyszedł ze swoim ulubionym misiem, który był pomocnikiem podczas zabaw- uczyliśmy się na nim, jak nakleić plaster oraz jak zabandażować rękę czy nogę. Prócz tego zapoznaliśmy się z niebezpieczeństwami, jakie czyhają na nas w domu, na podwórku, czy w drodze do przedszkola- wiemy już, że nie należy dotykać gorącego żelazka, wkładać rąk lub przedmiotów do kontaktu, ostrożnie i pod okiem dorosłych używać noży, nożyczek i innych ostrych narzędzi, nie zbliżać się do obcych psów i kotów itd. Utrwaliliśmy znajomość numeru alarmowego 112, dowiedzieliśmy się, w jakich sytuacjach go używać, jak prowadzić rozmowę z dyspozytorem. Wykazaliśmy się ogromną wiedzą i umiejętnościami i każdy z nas został uhonorowany pamiątkowym dyplomem!

 

 

 


13

marca

2013

 

„Nie wszystko złoto, co się świeci”

"Nie wszystko złoto, co się świeci" to tytuł przedstawienia Teatru Arkadia, które miały okazję obejrzeć dzieci z naszego przedszkola. Spektakl w sposób zabawny i humorystyczny pokazywał przygody Misia i Zajączka. Głównym przesłaniem było to, aby pamiętać i stosować w praktyce czarodziejskie słowa: proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry i do widzenia. Całość została zakończona uroczystą przysięgą o tym, że przedszkolaki będą zawsze pomagać innym oraz słuchać rodziców i pań.


5

marca

2013

DZIEŃ PISARZA W PRZEDSZKOLU

We wtorek w naszym przedszkolu świętowaliśmy „Dzień Pisarza”. Tematem przewodnim tego dnia było poznanie polskich sławnych pisarzy, poetów i ich bajek oraz wierszy. Odwiedziły nas dobrze nam znane „Mole książkowe”, które wprowadziły przedszkolaki w „ zaczarowany i czytelniczy nastrój”. Wszystkie grupy podczas wspólnej zabawy poznały najpopularniejsze polskie bajki i wiersze. Dzieci miały okazję pochwalić się swoją książkową wiedzą, ponieważ czekało na nie mnóstwo różnych zagadek i rebusów, które każda grupa pięknie rozwiązała. „Książkowe mole” przedstawiły nam również drogę powstawania książki i wytłumaczyły kim są autor oraz ilustrator. Na koniec w nagrodę za tak czynne uczestnictwo, przedszkolaki wybrały ulubioną bajkę („Przygody Bolka i Lolka”) i z wielką radością śledziły losy swoich kochanych bohaterów.


luty

2013

 

WSPÓLNE MUZYKOWANIE

W lutym grupy „Ślimaków”, „Motyli” i „Pszczół” spotkała miła niespodzianka. Były to odwiedziny uczniów z III klasy Publicznego Salezjańskiego Gimnazjum, którzy wprowadzali przedszkolaków w magiczny świat muzyki.

Starsi koledzy zapoznali nasze maluchy z różnymi gatunkami muzycznymi. Był to: pop, rap, muzyka klasyczna i przedstawili czym każdy z nich się charakteryzuje. Następnie przedszkolaki wykonały własne instrumenty – grzechotki. Kiedy zostały one już ukończone - gimnazjaliści zaprosili dzieci do wspólnego muzykowania. Na samym końcu spotkania każdy chętny mógł poczuć się jak prawdziwy artysta i zagrać na gitarze.

Bardzo dziękujemy uczniom z III klasy Salezjańskiego Gimnazjum oraz mamie Gosi i Wojtka, dzięki której odbyło się to spotkanie. 

 

 

 

 

 


28

lutego

2013

 

 

Spotkanie z dietetykiem

Dnia 28.02.2013 r. rodzice oraz pracownicy naszego przedszkola uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem- p. Marią Hirowską, moderatorką ogólnopolskiej akcji Zdrowy Przedszkolak.org, która z zamiłowaniem propaguje zdrowe i naturalne żywienie dzieci. Dzięki niezwykle ciekawej prezentacji dowiedzieliśmy się m.in. jakie błędy popełnia się najczęściej w żywieniu dzieci (żywienie niedoborowe, żywienie nadmiarowe, stosowanie produktów wysokoprzetworzonych z chemicznymi dodatkami) oraz jakie produkty spożywcze przedszkolaki powinny jeść aby w sposób naturalny wzmacniać swoją odporność. Ponadto doradca żywieniowy opowiedział o produktach zbożowych wskazanych w diecie dziecka (mąka razowa i orkiszowa, żytnia, owsiana, gryczana, kasze, ryże pełne itp.), które można podawać w różny sposób. Pani Maria zwróciła także uwagę na konieczność spożywania przez dzieci warzyw i owoców (nawet pięć razy dziennie) oraz produktów strączkowych, takich jak np. fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, soja. Dzięki takim spotkaniom i prelekcjom nasze przedszkole ma okazję do poszerzania świadomości w zakresie zdrowego i naturalnego odżywiania. Dbamy więc o to aby nasze przedszkolaki zdrowo rosły!

 

 

 


8

lutego

2013

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu pt. „MOJA ULUBIONA ZABAWA”

W piątkowy ranek, w naszym przedszkolu miała miejsce uroczystość rozstrzygnięcia międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego pt.: „Moja ulubiona zabawa”. Gościliśmy laureatów konkursu z przedszkoli nr 131, 114, 69 i 186. Zebranych gości powitała p. Dyrektor, następnie „Zajączki” wystawiły dla gości „Jasełka z postaciami z bajek”. Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie  laureatom nagród i dyplomów: oklaskom i radości nie było końca! Oto laureaci naszego konkursu:

 

I miejsce: Zosia P., Przedszkole nr 114

II miejsce: Zuzia P., Przedszkole nr 69

III miejsce: Marlena S., Przedszkole nr 117

Wyróżnienia: Zuzia W., Przedszkole nr 104

Bartłomiej Sz. Przedszkole nr 104

 

Przedszkolaki z naszej placówki także miały okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami plastycznymi! Dla nich zorganizowaliśmy osobną kategorię o takim samym tytule. Laureaci z naszego Przedszkola to:

I miejsce – Kuba „Pszczoły”

II miejsce – Tatiana „Ślimaki” i Bianka z „Pszczoły”

III miejsce – Nikola „Motyle"

Wyróżnienie – Michał „Ślimaki” oraz Filip „Zające".

Wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom, serdecznie gratulujemy i dziękujemy za aktywny udział w konkursie!

 

 

 

 


7

lutego

2013

 

 

TEATR KROKODYL - „OSTROŻNIE”

W czwartkowy poranek 7 lutego, przedszkolaki z „Wesołej Ludwiczki” miały okazję uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym pt. „Ostrożnie”. Nasze przedszkole odwiedzili przemili goście z Teatru „Krokodyl”, dzięki którym dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie i zgodnie się bawić. W czasie przedstawienia, poznaliśmy ciekawą historię dwójki przyjaciół- chłopca i dziewczynki. Z uwagą śledziliśmy przygód naszych teatralnych bohaterów, które często doprowadzały nas do śmiechu i zarazem uczyły bezpiecznych zachowań. Dodatkowo chętne przedszkolaki, wcieliły się w postać kucharza, lekarza i strażaka i ruszyli na pomoc naszym bohaterom. Cała historia skończyła się szczęśliwie, ponieważ dzieci z „Wesołej Ludwiczki” dobrze znają zasady bezpiecznej i rozsądnej zabawy. Na zakończenie pięknie pożegnaliśmy się z gośćmi i wróciliśmy do swoich „Ludwiczkowych krain”.

 

 

 


8

stycznia

2013

 

BALIK KARNAWAŁOWY

Wtorkowe po południe w Wesołej Ludwiczce, było iście bajeczne. A to za sprawą „Karnawałowego baliku” na którym bawiły się wspaniałe: księżniczki, rycerze, wróżki, piraci i wiele innych ciekawych postaci. Przedszkolaki z Wesołej Ludwiczki spisały się na medal. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały piękne stroje i znakomicie się w nich prezentowały, podczas karnawałowych zabaw. W czasie baliku na przedszkolaki czekało wiele ciekawych niespodzianek i konkursów za sprawą których, na ich twarzach gościł uśmiech i zadowolenie. Przez cały czas towarzyszyła nam radosna muzyka, która zachęciła wszystkich do beztroskiej zabawy. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci, jako jedno z milszych wspomnień.

 

 


grudzień 2012 - styczeń 2013

 

W naszym Przedszkolu tradycją stało się już to, że zimą pomagamy zwierzętom. Zwłaszcza tym, którym ta pomoc jest niezwykle potrzebna! Już kolejny rok zbieraliśmy karmę dla milusińskich z poznańskiego schroniska. Zainteresowanie było ogromne! Wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji bardzo dziękujemy!

 

 


20

grudnia

2012

 

PRZEDSTAWIENIE „O ZŁOTYM DZWONKU GWIAZDORA”

Czwartkowe popołudnie było dla przedszkolaków z Wesołej Ludwiczki bardzo ekscytujące i pełne radości. Od samego rana dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały świątecznego gościa, czyli Gwiazdora. Ten piękny dzień, rozpoczęliśmy od wzajemnego składania sobie życzeń, po których zasiedliśmy do wspólnego obiadu wigilijnego. Na stole czekały na nasze przedszkolaki tradycyjne i smaczne potrawy, które przypadły dzieciom do gustu, czego dowodem były puste talerze i uśmiechnięte buzie. Po tak smacznym posiłku wszystkie grupy wybrały się na przedstawienie, które zachwyciło całą publiczność. Przedszkolaki miały okazję wysłuchać zaczarowanej historii na temat: „czarodziejskiego dzwonka Gwiazdora”, który nagradzał grzeczne dzieci. Po jej zakończeniu nastąpiła oczekiwana chwila w czasie której, Gwiazdor podarował każdemu przedszkolakowi świąteczny upominek. Dzieci pięknie podziękowały za otrzymany prezent i na zakończenie tego wspaniałego dnia, każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Gwiazdorem. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 


6 - 21

grudnia

2012

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Każda grupa przygotowała kartki świąteczne i ozdoby choinkowe, aby wystawić je na „Kiermaszu bożonarodzeniowym”. W ten sposób maluchy chciały wesprzeć zwierzęta. Uzbierane pieniądze zostały przekazane na rzecz Poznańskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Poznaniu.

 

 


6

grudnia

2012

MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU

Czwartek- 6 grudnia dla naszych przedszkolaków był dniem pełnym wrażeń i radości. To wszystko za sprawą tajemniczego gościa, który szykował dla przedszkolaków niespodziankę. Już od samego rana dzieci zostały przywitane przez Panią Mikołajkową i zasmakowały świątecznych pierników. Po śniadaniu każda grupa otrzymała list od Świętego Mikołaja i przystąpiła do mikołajkowych zabaw. Nagle przedszkolaki usłyszały dźwięk  dzwonka i zaciekawione udały się na hol przedszkola. Tam czekała na nie miła niespodzianka. Dzieci otrzymały świąteczne paczki pełne smakołyków. Dzięki tej niespodziance, na twarzach dzieci uśmiech gościł przez cały dzień!

 

 


5

grudnia

2012

„PIERNICZKOWY DZIEŃ” W WESOŁEJ LUDWICZCE

W środę 5 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się wielkie dekorowanie świątecznych pierników. Od samego rana z przedszkolnej kuchni wydobywał się aromatyczny zapach pieczonych pierników, który wprowadził nas w świąteczny nastrój. Każda grupa otrzymała pięknie wypieczone pierniki i z wielką ochotą przystąpiła do kulinarnego zajęcia. W czasie dekoracji świątecznych wypieków  przedszkolaki puściły wodze fantazji i stworzyły apetycznie i bajecznie wyglądające ciasteczka. Gdy wszystkie grupy nacieszyły się widokiem kolorowych pierników, przystąpiły do ich degustacji. Wszystkie pierniki zniknęły w mgnieniu oka! A dzieci jednogłośnie stwierdziły, że  „piernikowy dzień” był niepowtarzalny i wyjątkowy!

 

 


30

listopada

2012

 

BALIK BEZPIECZNEGO PRZEDSZKOLAKA

W dniu 30.11.2012 r. tj. w piątek odbył się w naszym przedszkolu balik bezpiecznego przedszkolaka. Dzieciom wspólne tańce dostarczały mnóstwo radości. Przedszkolaki brały też udział w konkursach związanych z bezpieczeństwem, podczas których mogły się wykazać swoją wiedzą. Wszyscy bawili się wesoło i uśmiech nie znikał nam z twarzy. Był to wyjątkowy i niezwykły dzień dla naszych przedszkolaków.

 

 

 


27

listopada

2012

 

 

Koncert „Nie znamy nut, a gramy jak z nut!”

27 listopada odwiedził nas niezwykły gość i to jeszcze rozśpiewany – Zielona Nutka. Towarzyszyło jej dwóch muzyków, którzy wprowadzili nas w świat jesiennej muzyki. Poznaliśmy nowy instrument – kontrabas, a później z panem Listopadem wybraliśmy się w podróż by odkryć różne tajemnice muzyki. Koncert zakończył się wspólnym muzykowaniem. Zielona Nutka przekonała nas, że aby wykonywać wspólnie muzykę nie trzeba wcale znać nut. Przedszkolaki zagrały na ekologicznych instrumentach: kasztanach, patyczkach, gazetach i butelkach. To była wspaniała zabawa!

 

 


25

listopada

2012

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

W piątek przedszkolaki z „Wesołej Ludwiczki” obchodziły „Światowy Dzień Misia Pluszowego”. Z tej okazji dzieci stworzyły ze swoich ulubionych misiów piękną wystawę, która przez cały tydzień dekorowała hol przedszkola.  Dzień ten, był bardzo szczególny, ponieważ pluszowe misie są ulubieńcami wszystkich dzieci. Z okazji tego święta na naszych przedszkolaków czekało masę atrakcji i wspaniałych niespodzianek! W czasie porannych zajęć dzieci poznały ciekawą historię powstania pluszowego misia, układały misiowe puzzle i obrazki, oraz dzielnie śpiewały piosenki o swoich misiowych ulubieńcach. Dzieci miały również okazję zaprezentować swoje „misiowe przebrania”. Dodatkowo każda grupa wykonała pomysłową pracę plastyczną poświęconą misiowej tematyce. Przedszkolaki: kolorowały, wyklejały i składały z kół origami swoje misiowe postacie. W ciągu tego dnia dzieci rozwiązywały zagadki o misiach i śledziły przygody swoich misiowych ulubieńców. Na drugie śniadanie próbowały misiowego przysmaku: rurki z pysznym miodem. Wszystkim bardzo ten przysmak smakował!  W podziękowaniu za udział w zabawach, dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom „Prawdziwego Przyjaciela Misia Pluszowego”.

 

 

 

KONKURS NA: „MISIOWE PRZEBRANIE” ROZSTRZYGNIĘTY!

W związku z obchodzonym w naszym przedszkolu „Światowym Dniem Pluszowego Misia” odbył się konkurs fotograficzny! Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały bajeczne kostiumy, które nawiązywały do misiowego święta. Dzięki nadesłanym pracom udało nam się stworzyć misiową galerię, która zdobi hol naszego przedszkola. W piątek wszystkie przedszkolaki brały udział w uroczystym ogłoszeniu wyników. Jury wybrało dwa pierwsze miejsca i wręczyło wyróżnienia. Pierwsze miejsce otrzymały: Alicja z Pszczółek i Julia z  Motylków. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody i pamiątkowe dyplomy! Jeszcze raz gratulujemy i serdecznie dziękujemy za wasze zaangażowanie i pomysłowość.

 

 


5

listopada

2012

 

BAJKOWY PONIEDZIAŁEK W WESOŁEJ LUDWICZCE

Poniedziałek 5 listopada był zaczarowany i bajkowy dla dzieci z „Wesołej Ludwiczki”. Tego dnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Postaci z Bajek.

Każda grupa brała udział w zabawach prowadzonych przez „Królową bajek” i  „Dobrą wróżkę”, które wprowadził dzieci do zaczarowanej krainy „Bajkolandii”.

W czasie zajęć dzieci opowiadały o swoich ulubionych bohaterach bajkowych, prezentowały przyniesione z domu rekwizyty. Następnie układały bajkowe puzzle i odgadywały zagadki o postaciach ze znanych bajek. Bajkowe postacie zaprosiły dzieci na ekranizację bajki „Kaczka dziwaczka”, którą wszyscy oglądali z ogromnym zaciekawieniem i entuzjazmem. Po ekranizacji bajki, przedszkolaki zasiadły do wykonania pracy plastycznej. Wszyscy bawili się doskonale!

 

 

 


3

listopada

2012

 

Wyróżnienie dla Alicji z „Pszczółek” oraz Łucji z „Ślimaków” w konkursie plastycznym

„W październiku myśli z ptaki na południe odlatują” to tytuł konkursu plastycznego zorganizowanego przez kreatywnik.bloog.pl, w którym udział wzięły maluchy z naszego przedszkola. Największą popularność w głosowaniu internetowym zdobyła Alicja z grupy „Pszczół”. Przygotowała pracę z otwieranymi okienkami, w których widać np. ptaki zmierzają ku palmom i ciepłym krajom czy wiewiórkę w swojej dziupli, która gromadzi żołędzie.

Łucja z „Ślimaczków” natomiast oczarowała jury pracą "A w ogrodzie jeżyk śpi, czeka na wiosenne, ciepłe dni..." otrzymując wyróżnienie!

Dziewczynkom GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!

 

 


październik

2012

 

 

WESOŁA LUDWICZKA NA STADIONIE MIEJSKIM

W październiku najstarsze grupy (Zające, Pszczoły, Biedronki i Motyle) wybrały się na interesującą wycieczkę, aby poznać jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Europie - Stadion Miejski.

Na terenie stadionu pan przewodnik dokładnie zapoznał dzieci historią obiektu. Podczas zwiedzania dzieci miały okazję zobaczyć trybuny mieszczące ponad 40.000 fanów - był to wspaniały widok! Idąc po płycie stadionu przez tunel, którym wchodzą na mecze piłkarze każdy mógł poczuć się jak prawdziwa gwiazda piłki nożnej. Starszaki zobaczyły również wiele innych miejsc: ogromną szatnie piłkarzy, sale konferencyjną, ekskluzywną lożę prezydencką oraz trybuny prasowe. Dla nas - fanów klubu sportowego Lech Poznań było to niezapomniane przeżycie, które na długo pozostanie w naszych sercach.

 

 

 

 


23

października

2012

 

 

BALIK OWOCOWO- WARZYWNY

Wtorkowe popołudnie w „Ludwiczkowej krainie” było wyjątkowe i niezwykłe. Przedszkolaki z ogromną radością i entuzjazmem uczestniczyły w jesiennym baliku warzyw i owoców.

Od samego ranka można było wyczuć niecodzienną atmosferę w przedszkolu! Dzieci z poszczególnych grup wchodziły do swoich sal w  niecodziennych kostiumach, które cieszyły oko. Pojawiły się chrupiące marchewki, soczyste jabłka i słodziutkie malinki. Opowiadaniom, dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca.

Gdy wszystkie zdrowe „warzywa i owoce” zebrały się w sali, nadeszła pora na tańce, zabawy i konkursy. Na baliku tworzyliśmy zakręcone pociągi, słuchaliśmy wesołej muzyki, robiliśmy zwariowane figury i odgadywaliśmy  warzywne zagadki. Pomysłowość i zaangażowanie dzieci zasługuje na ogromne brawa! Każdy z nas był radosny i zadowolony, balik na długo pozostanie w naszej pamięci!

 

 


październik

2012

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Czwartkowe popołudnie w „Wesołej Ludwiczce” było dla nowych przedszkolaków dniem pełnym wrażeń, pozytywnych emocji i dobrego humoru.

A to wszystko za sprawą wyjątkowej uroczystości podczas której, dzieci z młodszych grup zostały prawdziwymi przedszkolakami. Uroczystość była iście magiczna!

Najpierw dzieci odwiedziły krainę muzyki. To tu przy dźwiękach muzyki: tańczyły, śpiewały, beztrosko pląsały i odgadywały zaczarowane zagadki. Dalej czekały na nie kolejne zadania w krainie sportu. To tam przedszkolaki skakały, ślizgały się, pokonywały prawdziwy tor przeszkód, czyli ćwiczyły sprawność ruchową! Na końcu czekała kraina plastyki, w której dzieci wykonały barwne prace: jesienne grzybki i liście. Przedszkolaki czuły się w swoim żywiole, a na ich buziach przez cały czas gościł szeroki uśmiech. Dzieci mogły liczyć na wsparcie starszych grup, które dopingowały zmagania naszych maluszków. Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci wróciły do swoich sal, tam czekała na nich  Pani Dyrektor, która za pomocą dotknięcia zaczarowanym ołówkiem, dokonała uroczystego pasowania na prawdziwego przedszkolaka. Była również chwila dla fotoreporterów.  Po zakończeniu uroczystości i ogromnych emocjach nasze maluszki odpoczęły przy pysznym posiłku.

 

 


październik

2012

 

 

TAJEMNICE PODWODNEGO ŚWIATA

W miesiącu październiku poszczególne z grup przedszkolnych poznają sekrety głębin oceanicznych i rafy koralowej, uczestnicząc w ekspozycji „Tajemnice podwodnego świata” w centrum handlowym M1.

W październiku w tajemniczej wyprawie wzięły udział "Motyle", "Biedronki", "Pszczoły" i "Zające".

Dzieci w batyskafie przebrały się w specjalne kombinezony do nurkowania, poznały tam też gesty, które ułatwiają komunikację pod wodą. Następnie przeszły do pomieszczenia, w którym - dzięki prezentacji multimedialnej - poznały tętniącą życiem rafę koralową i jej mieszkańców oraz tajemnice mrocznych zakamarków najgłębszych części oceanu. Następnie udały się do wraku flagowego okrętu króla Anglii „Mary Rose”- tam poznały codzienne życie marynarzy w XVI wieku oraz skarby, jakie można znaleźć w zatopionych okrętach. Ostatnim punktem ekspedycji była możliwość wykazania się zdobytymi wiadomościami podczas quizu - poszło to dzielnym przedszkolakom znakomicie. Każdy dzielny odkrywca morskich tajemnic otrzymał pamiątkowy dyplom!

 

 

 

 


9

października

2012

ŚWIĘTO DRZEWA

W październiku w całej Polsce obchodzone jest „Święto drzewa”. My także chcieliśmy przyłączyć się do wspólnego świętowania. Nie mogliśmy się doczekać, dlatego u nas uroczystość obyła się już 9.

Obchody rozpoczęliśmy już w domu – kiedy rano wybraliśmy z szafy tylko zielone rzeczy! Zielone - jak drzewa, które tego dnia mieliśmy posadzić.

Rozpoczęliśmy zabawami w sali – rozmawialiśmy na temat konieczności dbania o środowisko, dowiedzieliśmy się także po co sadzi się drzewa i jak ważne są one dla nas. Wyposażeni w taką wiedzę zebraliśmy się wszyscy w ogrodzie. Czekała tam na nas pani Zuzia z Nadleśnictwa Babki, która miała dla nas wspaniałą niespodziankę. Były to dwa, piękne świerki, które wspólnie mieliśmy zasadzić! Pani Zuzia opowiedziała nam jak powinno się przygotować do tego zadania. Wzięliśmy się do pracy! Pomógł nam tata Sławek z „Zajączków” i tata Piotr z „Ślimaczków” bez nich byłoby ciężko…

Po skończonej pracy każdy złożył uroczystą przysięgę, że będzie dbał o środowisko – o każdą roślinę, o każde zwierzę. Teraz jesteśmy prawdziwymi STRAŻNIKAMI PRZYRODY!

To był wspaniały dzień! Cieszymy się, że w ten sposób i my – maluchy z „Wesołej Ludwiczki” mamy swój własny, mały wkład w ochronę środowiska!

 

 

 


4

października

2012

 

ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU W PRZEDSZKOLU

 „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat....”– Janusz Korczak

04.10.2012 tą optymistyczną myślą przedszkolaki rozpoczęły świętowanie: „Dnia Uśmiechu”. Z kolorowymi opaskami na głowie oraz z „uśmiechniętymi balonikami” wyruszyły na spacer w okolicy przedszkola, aby zachęcać napotkane osoby do uśmiechu każdego dnia !!! Ludzie chętnie zatrzymywali się, rozmawiali i uśmiechali się do dzieci !!! A po powrocie do przedszkola na dzieci czekał list od „Wróżki Uśmiechu”, która podziękowała im za pomoc, a w nagrodę przygotowała dla nich wesołe zabawy, aby uśmiech na ich małych buziach zagościł na dłużej !!!

To był bardzo wesoły i pełen wrażeń dzień dla naszych przedszkolaków !!!

 

 


20

września

2012

 

ZAJĄCE I PSZCZOŁY W SKANSENIE PSZCZELARSTWA

20 września Zajączki i  Pszczółki pojechały do skansenu pszczelarstwa w Swarzędzu. Najpierw dzieci zwiedziły muzeum, w którym pani przewodnik przybliżyła nam tajniki dawnego pszczelarstwa oraz życia, rozwoju i pracy pszczół. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których każdy samodzielnie wykonał świeczkę z wosku. Taka oryginalną pamiątkę każdy zabrał do domu. Po zajęciach przyszedł czas na gry i zabawy ruchowe w przymuzealnym ogrodzie. Radośni i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

 

 


11

września

2012

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „RECEPTA NA ODWAGĘ”

We wtorkowy poranek 11 września, dzieci z „Wesołej Ludwiczki” miały okazję uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym pt. „Recepta na odwagę”.

Nasze przedszkole odwiedzili przemili goście: zajączek KICUŚ i jego dziadek, którzy przygotowali dla nas „magiczną receptę” na odwagę”.

Goście za pomocą bajkowego opowiadania w prosty sposób przekazali nam to: czym może być odwaga i jak możemy w mądry sposób z niej korzystać.

ZAJĄCZKI nie podały jednak gotowej recepty na odwagę.

Wytłumaczyły naszym przedszkolakom fakt, że każdy z nas może taką odwagę w sobie znaleźć.

Teatrzyk sprawił nam wiele radości i był świetną zabawą, ale to nie wszystko! Dzięki aktorom z teatru animacji w Poznaniu już wiemy jak być zaradnym, samodzielnym i odważnym .

Dziękujemy za te cenne wskazówki !

 

 


29-31

sierpnia

2012

DNI ADAPTACYJNE W PRZEDSZKOLU

W dniach 29 – 31 sierpnia 2012r. nasze Przedszkole odwiedziły przyszłe PRZEDSZKOLAKI z rodzicami. Tańce, śpiewy – zabawom nie było końca! Wszystko po to, aby nasze maluszki miały okazję poznać Przedszkole, swoją salę, a przede wszystkim nowe Panie i nowych kolegów! Mamy nadzieję, że Dni Adaptacyjne choć trochę pomogły oswoić się z nowym miejscem i ułatwiły maluchom START w nowe, przedszkolne życie!